Kaymakam ve Belediye Başkan v. Tekin Dundar tarafından karşılanan Vali Taşyapan, İlk olarak Çaldıran Sosyal Hizmet Merkezi gösteri salonunda Mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi. Vali İbrahim Taşyapan ve Kaymakamımızın Başkanlık yaptığı toplantıda 70 Mahalle muhtarı yanı sıra büyükşehir belediyesi genel sekreter yardımcıları ve daire başkanları, DSİ, VEDAŞ, VASKİ, İl milli eğitim, sağlık ve tarım il müdürleri, il müftüsü, ilçe müdürleri ve  Çaldıran İlçesi Kurum  amirleri hazır bulundu. Toplantıda ilçemizin altyapı, sağlık, eğitim, enerji, sağlık ve güvenlik konularında istişarede bulunuldu.  Muhtarların mahalleleriyle ilgili ihtiyaç ve taleplerini yerinde dinlemek üzere il genelinde gerçekleştirdikleri istişare toplantılarının devam ettiğini belirten Vali Taşyapan, “Bahara veya yaza yönelik neler yapabiliriz? Neler önceliklidir? Onları beraberce konuşup istişare etmek için buradayız. Sizler için daha iyi hizmetlerin gelmesi, ilçemizin daha da güzelleşmesine, huzurumuzun ve güvenliğimizin daha da artmasına vesile olur. Mahallelerimiz gittikçe güzelleşecek. Her gelen, ortaya bir hizmet koyacak” dedi.
        Van’ın tamamında olduğu gibi hizmetlere Çaldıran’da da devam edeceklerini kaydeden Vali Taşyapan, “Hizmetler, hizmetleri doğuracak. Mutlaka bir öncelik sıralaması yapmamız lazım. Bu hizmetlerin hepsi bir defada, bir yılda, bir dönemde olacak hizmetler değil. Çünkü çok hizmete ihtiyaç varken aynı zamanda da bu hizmetlerin karşılığında harcanacak paralar da sınırlıdır. O kaynaklarımızı hizmetlerimizin en acilinden başlamak şartıyla kullanarak gereğini yerine getirmeliyiz” şeklinde konuştu.
        Ülke ve millet olarak terörden dolayı büyük sıkıntı ve acılar yaşandığını ifade eden Vali Taşyapan, devletin gerek güvenlik gerek ekonomik önlemlerle terörün üstesinden gelmenin çabasını gösterdiğini ve bunu büyük oranda da başardığını söyledi.
Toplantının ardından Çaldıran Öğretmenler evinde öğle yemeği için bir araya gelindi. Vali Taşyapan ve Kaymakamımız Tekin Dundar, Altıyol İlköğretim okulunda Çaldıran Emniyet Amirliği tarafından oluşturulan Şehit Binbaşı Cesur Kıvanç Kütüphanesi’nin açılışını gerçekleştirdi. Öğretmen ve öğrencilerle hatıra fotoğrafı çekindi.
Son olarak ilçemizde domates üretimi gerçekleştiren domates seraları gezen Valimiz Sayın İbrahim Taşyapan ziyaretlerine son verdi.